کشور ارمنستان به دلیل داشتن خط مرزی با ایران امکان سفر با ماشین شخصی را برای مسافران به وجود آورده است. امکانی که باعث صرفه جویی در هزینه ها، عملکرد آزادتر و لذت از سفر با رانندگی در جاده های سرسبز و کوهستانی ارمنستان را با خود به همراه دارد. شما می توانید در هر نقطه ای از جاده که مایل بودید توقف کرده و از طبیعت زیبا و دست نخورده آن لذت ببرید.

پس اگر مایل به سفر به ارمنستان با ماشین شخصی خود باشید با ما همراه شوید و از تجربه های ما استفاده نمایید.

گواهینامه بین المللی

اولین نکته برای سفر با ماشین شخصی به ارمنستان داشتن گواهی نامه بین المللی و همچنین پلاک ترانزیت برای خودروی شخصی شماست.
پلاک ترانزیت - برای مسافرت به ارمنستانصدور گواهینامه رانندگی بین المللی و همچنین پلاک ترانزیت توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران صورت می پذیرد که دارای بیش از 300 نمایندگی فعال در کشور می باشد. همچنین شما می توانید به دفاتر آژانس های توریستی و یا ادارات پست در سراسر کشور مراجعه نمایید و یا از طریق اینترنت به صورت آنلاین در سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران به آدرس shop.tac.org.ir مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید که حدودا در هفت تا ده روز کاری گواهینامه بین المللی شما صادر خواهد گردید.

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه بین المللی

- گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله 
- گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله 
- یک قطعه عکس تمام رخ (3*4 )با حجاب اسلامی برای بانوان 
- ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن) 
- ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه 
- تکمیل فرم درخواست (فارسی و لاتین-تاریخ تولد لاتین به میلادی) 
- پرداخت مبلغ 750،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه یک ساله 
- پرداخت مبلغ 900،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه یک ساله همراه با مجوز رانندگی موتور سیکلت 
- پرداخت مبلغ 2،400،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه سه ساله 

مدارک لازم جهت دریافت پلاک ترانزیت

- اصل پروانه خروج موقت معتبر صادره توسط يكي از گمركات كشور و تصوير پشت و روي آن.
- اصل گذرنامه ج.ا.ايران مالك يا راننده مطابق اسامي معرفي شده در پروانه خروج معتبر و تصوير صفحات مشخصات و اعتبار گذرنامه ( ها )
- کارت خودرو یا شناسنامه مالکیت خودرو

آدرس هاي مراکز:
1- تهران – خ خرمشهر- خ شهيد عربعلي – پلاك 2
2- نمايندگي های منتخب کانون در سراسر کشور


همچنین در نظر داشته باشید که پس از وارد شدن به خاک ارمنستان باید ماشین خود را بیمه شخص ثالث نمایید در غیر این صورت از تردد شما جلوگیری خواهد شد. هزینه این بیمه 100$ می باشد که در مرز ارمنستان پرداخت می نمایید.

مسیر سفر زمینی تهران-ایروان

دومین نکته برای سفر به ارمنستان توسط ماشین شخصی، دانستن مسیر حرکت شما از تهران به مقصد ایروان است.
بدین جهت برای سهولت در مسافرت شما ما مسیر مورد نظر را برای شما مشخص کرده ایم.
طبق این مسیر مسافرت شما از تهران تا ایروان-ارمنستان 1188 کیلومتر می باشد که از این مقدار 805 کیلومتر را در خاک ایران و 383 کیلومتر باقی مانده را در خاک ارمنستان طی خواهید کرد.
شاید برای شما هم سوال باشد که با توجه به مقیاس کوچک کشور ارمنستان در برابر ایران چرا باید چنین مسیر قابل توجهی را بپیمایید؟ در اصل همان گونه که در بخش اطلاعات مربوط به کشور ارمنستان به آن اشاره نمودیم، کشور ارمنستان کشوری کوهستانی است و شما در تمام مدت سفر در خاک ارمنستان مجبور به گذر از این مناطق کوهستانی بسیار زیبا خواهید بود به صورتی که در بعضی از مناطق شما از ابرها نیز بالاتر خواهید رفت، منظره ای حیرت انگیز که شما را مجذوب خود می کند. برای مثال شهر کاجاران که در مسیر شما می باشد، ارتفاع خود شهر نسبت به سطح دریا 1850 متر می باشد و این در حالی است که شما باز هم اوج خواهید گرفت و مجبور به طی مسیری خواهید شد که به پیچ های کاجاران معروف است، مسیری 12 کیلومتری که طی نمودن آن 2 ساعت به طول خواهد انجامید.

مسیر سفر زمینی با خودروی شخصی  از تهران به ایروان-ارمنستان

پس از پشت سر گذاشتن مرز ایران و عبور از پل رودخانه ارس (در ارمنی آراکس) وارد خاک ارمنستان می شوید که مراحل مربوط به گمرک ارمنستان را طی خواهید کرد و پس از اخذ ویزا برای 21 روز اقامت در ارمنستان و شروع به حرکت به اولین شهر یعنی شهر مرزی مغری خواهید رسید. از اماکن دیدنی این شهر می توان به دژی با نام "مغری بِرد" نام برد که بر روی تپه ای مشرف به شهر ساخته شده است، دژی که مخصوص پناه گرفتن تفنگداران ساخته شده است.

بعد از گذشتن از شهر مغری به پیچ های معروف کاجاران خواهید رسید، طبیعتی بکر و سرسبز همانند جنگل های شمال که با کمی اوج گرفتن و بالا رفتن از کوه شاهد پرواز عقاب هایی خواهید بود که بر فراز این منطقه پرواز می کنند و پس از گذشت از این سد طبیعی به شهر مشهور کاجاران خواهید رسید، شهری که در بلندی ها بنا شده است و در ترجمه زبانی آن به شهر شجاعان معروف است. شهری که به داشتن معادن مس خود معروف می باشد.

پس از گذشتن از کاجاران بعد از مدتی به شهر کاپان خواهید رسید، شهری که تاریخ آن به قرن 5 میلادی بر می گردد. در این مکان هست که باید تصمیم بگیرید که میخواهید سفری مستقیم به سمت ایروان داشته باشید و یا مایل به انحراف از جاده و وارد ماجراجویی شوید و از جاذبه های توریستی که خارج از ایروان قرار دارند دیدار و لذت ببرید. به عنوان مثال بعد از شهر کاپان و رسیدن به سیونیک، با کمی انحراف می توانید به دهکده ای موسوم به تاتو بروید، جایی که بزرگترین دانشگاه زمان خود یعنی صومعه تاتو مربوط به قرن 9 میلادی قرار دارد و از آن به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های قرون وسطا در قرن 14-15 میلادی یاد می شود. همچنین می توانید سوار طولانی ترین تلکابین بدون توقف در جهان به طول 5.7 کیلومتر شوید. تلکابین تاتو - هالیذور که در سال 2010 به بهره برداری رسید و هنوز بعد از چندین سال رکورد دار این عنوان است. از پلی موسوم به پل شیطان و از آب گرم های موجود در این منطقه دیدن نمایید و سپس به راه خود به سمت ایروان ادامه دهید.

دژ مغری برد - ارمنستانطبیعت گوریس - ارمنستاندروازه گوریس - ارمنستانصومعه تاتو - ارمنستان

ولی اگر به مسیر پیش فرض و مستقیم خود ادامه دهید به شهر گوریس خواهید رسید، مسیری که اتوبوس های مسافری ایران-ارمنستان نیز از آن استفاده می کنند. در این شهر می توانید توقف کنید و برای استراحت و صرف صبحانه یا ناهار بسته به زمان ورود شما به شهر مستقر شوید.این شهر، تاریخی باستانی برای خود دارد و طبق مدارک به دست آمده، بشر از زمان دوران عصر سنگی در این منطقه ساکن بوده است. شهری زیبا که در اعماق جنگل بنا شده است.البته باید ذکر کرد که شهر گوریس دارای بافت قدیمی و جدید است و شما در منطقه جدید شهر خواهید بود، بافت قدیمی تر در فاصله چهار کیلومتری و عمیقتر از قسمت جدید بنا شده است. در قسمت قدیمی تر است که شما شاهد خانه هایی که در دل کوه ها و غار ها به وجود آمده اند خواهید بود. پس از استراحت در این شهر باید تصمیم بگیرید که به کدام سو می روید؟ ایروان یا استپاناکرت در منطقه آرتساخ (قره باغ) زیرا مسیری کاملا خلاف جهت همدیگر دارند، یکی در شرق و دیگری در غرب ارمنستان است. فرض را بر مسیر ایروان می گذاریم و به مسیر خود ادامه می دهیم.

کوه آراراتاز این قسمت مسیری تقریبا طولانی ولی هموار را به سمت شهر آرتاشات داریم. شهری که توسط پادشاه ارمنی، آرتاشس اول در سال 176 پیش از میلاد بنا شده و در سال های 185 تا 120 پیش از میلاد پایتخت کشور ارمنستان بوده است. همچنین در مسیر حرکت به سمت شهر آرتاشات از شهر هایی مانند وایک، یغیگناذور و آرارات خواهید گذشت، شهر هایی که هر یک تاریخ خاص خود را دارند. با رسیدن به شهر آرتاشات نزدیکترین نما را به سمت کوه آرارات خواهید داشت. کوهی با دو قله آتشفشانی که برای ارمنیان نمادی از مقاومت و پایداری است و با اینکه امروزه بر اساس توافقات 1921 شوروی و ترکیه جزو خاک ترکیه محسوب می شود ولی با این حال نیز هنوز هم جزئی جدایی ناپذیر از مردم ارمنی است. جزئی که با ورود به هر خانه ارمنی نشین حداقل تصویر یا مجسمه ای از این کوه را خواهید دید.

پس از عبور از شهر آرتاشات با مسیری مستقیم بعد از 34 کیلومتر به قلب کشور ارمنستان خواهید رسید. تبریک، شما به  ایروان رسیدید، شهر صورتی ارمنستان، پایتخت کشور ارمنستان با قدمتی 2800 ساله  بنا شده در سال 782 پیش از میلاد.

مقررات راهنمایی و رانندگی در ارمنستان

سومین نکته که باید در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور ارمنستان است.
1- بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان جلوی اتومبیل اجباری می باشد.
2- توجه به علایم راهنمایی و رانندگی مخصوصا علایمی که در کف خیابان ها و جاده ها نقش بسته است.
3- تردد در خطوط مربوطه و خارج نشدن از این خطوط
4- انتخاب دقیق خطوط رانندگی طبق مسیر خود مخصوصا در سر چهارراه ها (برای مثال با بودن در مسیر سمت چپ و  نپیچیدن و ادامه دادن مسیر مستقیم موجب جریمه شدن شما خواهد شد)
5- حداکثر سرعت مجاز برای رانندگی در شهر ها 60 کیلومتر در ساعت و در جاده ها 80 کیلومتر در ساعت است، مگر اینکه توسط علایم راهنمایی رانندگی غیر از آن اعلام گردد.
6- چراغ زرد بر سر چهارراه ها به معنای متوقف شدن پشت چراغ است در غیر این صورت جریمه خواهید شد.
7- به هیچ وجه در حالت غیر عادی رانندگی نکنید، زیرا در صورت متوقف شدن و مشخص شدن جواب + تست خودروی شما توقیف خواهد گردید.

نقشه راه های ارمنستان

چهارمین نکته به همراه داشتن نقشه راه های ایران و ارمنستان می باشد که کمک بسیار بزرگی برای پیدا کردن مسیر برای شما خواهد بود. مسیر راه های ایران را می توانید به راحتی از روزنامه فروشی ها در سرتاسر ایران تهیه کنید و نقشه راه های ارمنستان نیز به زودی به زبان فارسی تهیه و به این بخش اضافه خواهد گردید.

شماره تماس با ما

شماره تماس - 0037499980202پنجمین نکته به همراه داشتن شماره تماس ما است. با آرزوی سفری خوش، لذت بخش و خاطره انگیز برای شما با رسیدن به شهر ایروان جهت اجاره منزل، هتل، معرفی و ثبت نام در تورهای گردشگری تنها کافیست با شماره مقابل با ما تماس بگیرید و یا از طریق نرم افزار وایبر با ما هماهنگ شوید.